• POS JERZYKI

• P.O.S."JERZYKI"

Organizacja konspiracyjna - Powstańcze Oddziały Specjalne "Jerzyki" powstała w październiku 1939 roku w oparciu o grupę działaczy Związku Młodzieży z Dalekiego Wschodu. Komendantem i założycielem organizacji był Jerzy Strzałkowski ps. "Jerzy", "Sybirak". Stopniowo do pracy konspiracyjnej włączono młodzież szkolną i akademicką, a także starszych wychowanków i podopiecznych Jerzego Strzałkowskiego z kolonii letnich, burs i internatów, z tytulu pracy w charakterze kuratora sądu dla nieletnich oraz normalnym trybem rekrutacji spośród patriotycznej części młodzieży.

Organizacja działała w latach 1939-1945 na terenie państwa polskiego pod okupacją hitlerowską. Siedzibą komendy była Warszawa. Z dniem 09.03.1943 roku organizacja P.O.S. "Jerzyki" została podporzadkowana dowódcy Armii Krajowej pod względem operacyjno-wojskowym, zachowała odrębność organizacyjną. Organizacja prowadziła działalność konspiracyjną na terenie Warszawy i województwa warszawskiego, a także w Poznaniu, Łodzi, Wilnie, Lwowie, Krakowie, Lublinie, Ciechanowie, na Pomorzu i Podlasiu.  Obejmowala swoim zasięgiem około 15 tys. osób. Ze względu na stosunkowo młody wiek członków organizacji, J. Strzałkowski przywiązywał wielką wagę do działalności oświatowej w szeregach "Jerzyków". W ramach tajnego nauczania prowadzono tzw. komplety w zakresie matury ogólnej. Natomiast działalność konspiracyjno - wojskowa obejmowała szkolenie wojskowe, kolportaż tajnej prasy, sabotaż, dywersję. Wyszkoleni wojskowo członkowie organizacji często przekazywani byli do innych jednostek Armii Krajowej.
              Po przeszkoleniach wojskowych "Jerzyki" walczyły z oddziałami partyzanckimi na Wileńszczyźnie i Mazowszu.
          W okresie Powstania Warszawskiego P.O.S. "Jerzyki" walczyły pod dowództwem J.Strzałkowskiego na Woli, Śródmieściu, Starym Mieście i w Puszczy Kampinoskiej.
              W latach 1940-1945 w walce z okupantem przez szeregi P.O.S. "Jerzyki " przewinęło się około 13000 żołnierzy i działaczy konspiracji.
          Według dotychczasowych ustaleń , w okresie okupacji hitlerowskiej zginęło oraz zostało zamęczonych i zamordowanych przez hitlerowców nie mniej niż 1600 żołnierzy i działaczy P.O.S."Jerzyki".
              Szczególnie zasłużeni w propagowaniu idei walk niepodległościowych z okresu II wojny światowej otrzymują od "Jerzyków" znaczek i legitymację.
              Każdego roku, w pierwszą niedzielę września żyjący członkowie P.O.S. "Jerzyki" spotykają się w Miejscu Pamięci Narodowej - Pociesze , gdzie składają kwiaty, zapalają znicze i odczytują apel poległych.
          Oto cytat zamieszczony na pomniku w Pociesze:
          "Polsko - Tobie oddaliśmy życie, ziemi ojczystej ciało, wiarę przyszłym pokoleniom."
          o jest Twój tekst, możesz go zmienić w każdej chwili.
          MSZA POLOWA