• Wczesne wspomaganie w SOSW

•

W SOSW w roku szkolnym 2016/17 wczesnym wspomaganiem rozwoju jest objętych trzynaścioro dzieci. Zajęcia z nimi prowadzą specjaliści: psycholog, pedagog, logopeda, specjalista SI, rehabilitant.

Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka to kompleksowa pomoc mająca na celu usprawnianie dziecka od chwili wykrycia niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole, to także formy współpracy z rodziną dziecka. Model pracy realizowany w ramach wczesnego wspomagania jest całościową, koncepcją wsparcia rozwoju dziecka i jego rodziny  w sferze komunikacji i mowy oraz w sferach społeczno - emocjonalnej i ruchowej w celu wyrównywania szans edukacyjnych.

Podstawą przyjęcia dziecka do zespołu wczesnego wspomagania jest opinia o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka wydana przez zespół orzekający działający w poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym specjalistycznej (zarówno publicznej, jak i niepublicznej). Opinie o potrzebie wczesnego wspomagania wydają zespoły orzekające działające w poradniach psychologiczno – pedagogicznych właściwych ze względu na miejsce zamieszkania dziecka.

Zespół orzekający wydaje opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka na wniosek rodzica (druk wniosku do pobrania ze stron internetowych poradni psychologiczno – pedagogicznych).

Wskazane jest, by dziecko uczęszczało na zajęcia wczesnego wspomagania jak najbliżej jego domu bądź przedszkola. Do zespołów wczesnego wspomagania organizowanych w przedszkolach specjalnych, szkołach specjalnych i specjalnych ośrodkach szkolno – wychowawczych dzieci są przyjmowane niezależnie od ich miejsca zamieszkania.

Procedura przyjęcia dziecka  na zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju w SOSW w Lesznie.

1. Pobrać dokumenty ze strony  SOSW (zakładka Wczesne Wspomaganie; Dokumenty do pobrania)

2. Wypełnione dokumenty razem z opinią o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka złożyć              w sekretariacie Ośrodka.

3. Decyzja o przyjęciu dziecka na zajęcia zostanie  przekazana telefonicznie.