Terapia ręki

W Specjalnym Ośrodku szkolno-Wychowawczym terapeutami, którzy zajmują się terapią ręki są Jadwiga Sowińska, Katarzyna Kołodziejak, Małgorzata Ducka

TERAPIA RĘKI

Problemy dzieci uczestniczących w zajęciach:

1. trudności w opanowaniu umiejętności samoobsługowych, manualnych, posługiwaniu się prostymi narzędziami;

2. trudności motoryczne, z powodu których niechętnie uczestniczą w zajęciach ruchowych oraz w zabawach wymagających współpracy obu rąk;

3. zaburzona koordynacja ruchowa i koordynacja wzrokowo – ruchowa;

4. trudności w dostosowaniu szybkości i zakresu ruchów do charakteru wykonywanej czynności;

5. nieprawidłowe napięcie posturalne;

6. problemy grafomotoryczne w tym trudności we wstępnej nauce pisania.

Cele terapii:

Cel główny :

usprawnianie i wspomaganie dziecka w osiągnięciu optymalnego poziomu w zakresie samoobsługi oraz doskonalenie sprawności manualnej i grafomotoryki poprzez usprawnianie funkcji percepcyjno – motorycznych.

Cele szczegółowe :

• rozwijanie ogólnej koordynacji ruchowej;

• rozwijanie koordynacji obustronnej;

• usprawnianie sprawności ruchowej całej kończyny górnej;

• udoskonalenie sprawności manipulacyjnej ręki;

• doskonalenie umiejętności chwytu;

• doskonalenie techniki pisania;

• poprawa koncentracji;

• wzmacnianie poczucia własnej wartości poprzez budzenie wiary we własne możliwości.

Struktura zajęć

1.Część wstępna (powitanie, przebieranie się w strój/rozbieranie, nauka składania ubrania).

2. Zajęcia ruchowe: - zabawy i ćwiczenia rozwijające sprawność ruchową i reakcje równoważne; - zabawy i ćwiczenia rozwijające koordynację obustronną i ruchy naprzemienne; - ćwiczenia i zabawy integrujące przetrwałe odruchy; - ćwiczenia i zabawy rozwijające schemat ciała i orientację przestrzenną; - ćwiczenia i zabawy stabilizujące obręcz barkową i usprawniające ruchy ramion, przedramion, nadgarstka, dłoni i palców.

Sprzęt wykorzystywany do zabaw ruchowych:

Sprzęt specjalistyczny: huśtawki, platformy, hamak, deskorolka, trampolina, deska rotacyjna, piłki rehabilitacyjne, piłki skoczki, suchy minibasen, tunele itp..

Sprzęt sportowy: piłki różnej wielkości i ciężkości, wstęgi gimnastyczne, szarfy, chusty, taśmy do ćwiczeń rehabilitacyjnych, obręcze, elementy do budowania torów przeszkód, kijki gimnastyczne, równoważnie, worki do skakania , woreczki wypełnione różnymi materiałami , rakietki z siatką i rzepami itp. Inne pomoce: serso, puzzle do gry w klasy, guma do skakania, plastikowe kubeczki, wędka z kompletem rybek, kocyki, balony, gazety, kartonowe rurki, kartony po jajkach itp.

3.Zabawy manualne, grafomotoryczne:

- zabawy i ćwiczenia precyzji ruchów dłoni i palców;

- ćwiczenia ułatwiające opanowania prawidłowego chwytu i trzymania narzędzia do pisania;

- ćwiczenia usprawniające kontrolowanie siły nacisku ręki dziecka w trakcie pisania;

- wytwarzanie nawyków związanych z prawidłowym kreśleniem niektórych liter i ich połączeń;

- zabawy i ćwiczenia współpracy oka i ręki wg kolejności.

- ćwiczenia graficzne.

4.Zakończenie (masażyki, słuchanie opowiadań, muzyki itp.), przebranie, pożegnanie.

Pomoce wykorzystywane podczas zajęć manualnych:

- Pudełka dotykowe, tkaniny i materiały o różnej fakturze, pojemniki z różnymi zamknięciami, dziurkacze, klamerki do bielizny, masy plastyczne (plastelina, modelina, masa solna), różne rodzaje papieru, folia bąbelkowa, rożnego rodzaju guziki i korale, opakowania po jajkach, szablony figur geometrycznych, liter, zwierząt, kłódki, śruby i nakrętki, plansze z wzorami szlaczków, spiral, ósemek, farby, pędzle różnej grubości, szczypce i pęsety itp. pinezki, gumki itp.. - Gry typu pchełki, skaczące czapeczki, żabki, przybijanki, przewlekanki, tablica magnetyczna, tablica znikopis, klocki konstrukcyjne itp.

- Materiały naturalne: szyszki, kasztany, żołędzie, liście, owoce i warzywa, przyprawy, korki, nakrętki, stare gazety, sznurki, włóczka, papierowe talerzyki, makarony, kasze, mak itp.