Koło kulturalno-oświatowe i teatralne

smileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmileysmiley

Zajęcia teatralne z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną pomagają w tym rozwoju, w zaspakajaniu potrzeb, a także w realizowaniu wielorakich zadań programowych i funkcji wychowawczych.

Dzieci wzbogacają swój poziom kulturalny, kształtują wyobraźnię.

Poprzez udział w różnych formach teatralnych umacnia się w dziecku poczucie własnej wartości.

Przygotowanie i udział w przedstawieniach aktywizuje dziecko, skłania do podejmowania różnorodnych zadań. Następuje wdrożenie do samokontroli, samodyscypliny i samodzielności. Ma to wpływ na uspołecznienie, integrację ze środowiskiem, tak ważną w odniesieniu do osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zabawa w teatr pozwala wykazać się inwencją i pomysłowością, a także twórczą postawą. Zajęcia teatralne pobudzają do przeżywania różnorodnych pozytywnych emocji. Uczą pokonywać trudności i przeszkody. Nauczyciel prowadzący zajęcia także wzbogaca swój warsztat pedagogiczny. Poznaje potrzeby uczniów, ich zainteresowania, postawy, cechy pozytywne i negatywne.

Nauczyciel widzi, jak przebiega współżycie w grupie- wzajemne interakcje. Dziecko biorąc udział w przedstawieniach teatralnych , a także w różnych spotkaniach literackich towarzyszących działalności sekcji teatralnej, uczestniczy w procesie poznawczym, wzbogaca słownictwo, wrażliwość estetyczną, zasób wiadomości.

Wzbogaca się także wiedza z zakresu literatury.

Opiekunowie koła

wychowawca: Janusz Wieliczko