Terapeuta biofeedbacku

Nagłówek

EEG Biofeedback jest metodą terapeutyczną działająca w oparciu o fale mózgowe. Wyróżnia się cztery główne zakresy fal: alfa, beta, theta i delta. Dobroczynna dla mózgu jest przewaga fal alfa i stosunkowo niski poziom fal theta i beta. W zależności od naszego  psychofizycznego stanu przeważa jeden typ fal np. w przypadku pobudzenia, lęku, stresu fale beta i theta utrzymują się na wysokim poziomie. Spokój, relaks, wyciszenie warunkowane są falami alfa.

Biofeedback polega na regulowaniu poziomu fal mózgowych, tak, aby były korzystne dla zdrowia.  Dzięki tej metodzie osoba trenowana uczy się świadomie zmieniać swoje fale mózgowe. Osiągnięcie tego stanu umożliwia technika sprzężenia zwrotnego, a mianowicie trenowany otrzymuje podczas treningu stały sygnał wzrokowy i słuchowy.

Do głowy osoby badanej przyczepia sie elektrody, które rejestrują fale mózgowe. Fale te są wzmacniane i przetwarzane, a ich graficzna forma jest wyświetlana na ekranach komputerów.  Na monitorze terapeuty  fale wyświetlane są w formie krzywej oraz w postaci wyników cyfrowych, a na monitorze ucznia w formie wideogry, w którą gra tylko i wyłącznie za pomocą pracy swojego mózgu (siły woli), bez użycia klawiatury, myszki, czy joystica. Trenowany np. widzi samochód i musi tak skoncentrować swoją uwagę, aby pojazd jechał z odpowiednią prędkością i po właściwym torze. Jeśli robi to skutecznie komputer sygnalizuje mu to dźwiękiem i nagradza punktami. Ponadto sam badany widzi na monitorze czy odnosi efekty. Do mózgu dociera informacja zwrotna o tym, jakie fale mózgowe przeważają w danym momencie. Mózg, czuły na pochwały, dostosowuje się do tych wskazówek i stopniowo uczy się optymalnej pracy. Kilkanaście, a czasami nawet kilka treningów pozwala utrwalić osiągnięte efekty, usprawnić myślenie i pamięć.
EEG wspomaga uczenie się, obniża poziom stresu, wycisza.
Poprawia skuteczność leczenia zaburzeń psychosomatycznych, chorób neurologicznych i psychicznych np. stanów lękowych, natręctw, depresji, zespołu chronicznego zmęczenia, tików, jąkania, zaburzeń snu, moczenia nocnego itp. EEG Biofeedback szczególnie wspomaga terapię osób niepełnosprawnych intelektualnie, autystycznych i z zespołem Aspergera.

Sesja treningowa składa się z 10 rund  po 3 minuty – po każdej jest krótka
ok. 20 sekundowa przerwa na relaks. U dzieci autystycznych i upośledzonych umysłowo rundy mogą być krótsze (1 – 2 min).