• Goście z Grecji

• Wizyta NAUCZYCIELI ze szkoły greckiej w HERAKLIONIE.

Mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Ośrodku nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Heraklionie, która serdecznie nas przyjęła w maju, podczas pobytu naszych uczniów na Krecie. W czasie wizyty goście zwiedzili Ośrodek, a także Żelazową Wolę, Nieborów, Łowicz, Warszawę. Był to początek współpracy między naszymi szkołami Grecja ( Kreta - Heraklion) - Polska ( Leszno )

/J. Czarnomska, L. Urbańczyk, B. Michalczewski

• Goście z Japonii

• 1 sierpnia w naszym Ośrodku miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Na zaproszenie Senatu RP przybyli z wizytą do Polski goście z Tsurugi w Japonii. Delegacja liczyła kilkunastu licealistów wraz z opiekunami i Dyrektorem Port of Humanity Tsuruga Museum 人道の港敦賀ムゼウム, panem Akinori Nishikawa. Tsuruga to miejsce, do którego trafiły Polskie Dzieci syberyjskie uratowane 100 lat temu przez Japoński Czerwony Krzyż. To miasto odgrywa również istotną rolę w stosunkach między Polską i Japonią.

W planie kilkudniowej wizyty w Polsce uwzględniono również naszą placówkę. Harmonogram spotkania był bardzo intensywny. Dyrektor Ośrodka Krzysztof Radkowski zapoznał gości z historią placówki, pan Zdzisław Wachnik (były dyrektor SOSW), opowiedział o spotkaniach z pułkownikiem Jerzym Strzałkowskim, natomiast pan Romuald Reszka reprezentujący Powiat Warszawski Zachodni podziękował za przybycie i zaprosił do dalszej współpracy.

W uznaniu za dotychczasowe zaangażowanie w sprawy naszego Ośrodka (objęcie patronatem Dnia Kultury Japońskiej i Święta Patrona), Pan Akinori Nishikawa otrzymał statuetkę "Jerzyka" przyznaną przez specjalnie powołaną Kapitułę.

Podczas pobytu w Lesznie naszym gościom towarzyszyli pracownicy SOSW oraz pan prof. Stanisław Filipek.

Tego dnia nasi goście zwiedzili również Muzeum św. Maksymiliana w Niepokalanowie i złożyli kwiaty pod pomnikiem "Krzyż Jerzyków" na Polanie w Pociesze.

fot. Marcin Łada i Piotr Chmielewski

人道の港敦賀ムゼウム