• Andrzejki

          • Andrzejki to ludowe święto, które obchodzi się pod koniec listopada. Wypada w wigilię świętego Andrzeja i zwane jest wieczorem wróżb. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował zabawę, dzięki której uczniowie poznali historię tego święta oraz zwyczaje i wróżby andrzejkowe. Rada Rodziców ufundowała  słodkie co nieco, żeby wszystkim starczyło sił do zabawy :)

            M. Ducka, J. Deneka, A. Prokopczuk, M. Grzelak

        • ZHP
          • ZHP

          • Harcerze z naszego Ośrodka Szczep Jerzyki w terminie 03-17 listopad 2023 przebywali na turnusie rehabilitacyjnym w Ciechocinku w Ośrodku Łączność Willa Rustykalna. W programie było wiele atrakcji. Zwiedzaliśmy Toruń, Zamek Golub Dobrzyń. Uczestniczyliśmy w warsztatach przyrodniczych, wieczorkach tanecznych. Były również zajęcia plastyczne Codziennie odbywaliśmy spacery po Ciechocinku, zażywaliśmy kąpieli solankowych w basenie. Przez cały nasz pobyt poddawani byliśmy zabiegom rehabilitacyjnym co było kwintesencją naszej obecności w Ciechocinku. Czas szybko zleciał i wszystkim polecamy to miejsce wypoczynku. Chcielibyśmy również podziękować sponsorom Sekretarzowi Stanu w MON Panu Wojciechowi Skurkiewiczowi oraz dowódcy Garnizonu Warszawa gen. bryg. Tomaszowi Dominikowskiemu. Na sam koniec naszego pobytu spotkaliśmy się wszyscy podczas zebrania zwanego KOMINKIEM gdzie podsumowaliśmy nasz pobyt. Organizatorem całego wyjazdu był hm. Adam Sikoń Namiestnik Nieprzetartego Szlaku Hufca Warszawa Praga Południe. W ramach pobytu ściśle współpracowaliśmy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 89 z ul. Skaryszewskiej z Warszawy. Opiekunowie turnusu: dh. phm. Elżbieta Wachnik Katarzyna Kiełtyka

          • Przedstawienie „Jerzyki w Powstaniu Warszawskim”


          • Grupa teatralna SORISSO działająca przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Lesznie zaprezentowała inscenizację pt. „Jerzyki w Powstaniu Warszawskim”. Spektakl był bardzo istotnym elementem obchodów Święta Patrona i Dnia Kultury Japońskiej, które w tym roku odbyło się 6 listopada. 
            Młodzież z SOSW w Lesznie ma szansę odkrywać karty historii i poznawać postać patrona nie tylko na podstawie książek, zdjęć czy opowieści. Grupa teatralna SORISSO oraz nauczyciele na co dzień współpracujący z młodzieżą w internacie udowodnili, że scena i sztuka idą w parze z edukacją. Niezwykle wzruszającym elementem rozpoczynającym występ było wygłoszenie wiersza przez autorkę panią Martynę Kowalską pt. „Ku pamięci!”.  
            Zamykam oczy, cofam się w czasie.
            Widzę Warszawę – sierpniowe niebo smutne i krwawe!
            Stoi batalion, czy dobrze widzę?
            Tak to „Jerzyki” wraz z porucznikiem!
            Był ich dowódcą, choć działał z cicha.
            Nieznany strach mu, ani panika!
            Widzę kanały, aż po Żoliborz.
            Po amunicję spieszy. Mogę wam przysiąc!
            Ale chwileczkę, gwarno w Pociesze.
            Wróg już tam dotarł i ogniem miota!
            Zginęło wówczas wielu harcerzy.
            A nasz porucznik, szczęśliwie przeżył!
            By móc po wojnie działać dla dzieci.
            Po dzień dzisiejszy wzorem nam świeci!
            Z kamienną twarzą, lecz sercem wielkim.
            Porucznik Jerzy – Człowiek szlachetny!

            „Jerzyki w Powstaniu Warszawskim” to nie tylko przedstawienie o bohaterach z historii, ale także hołd dla wyjątkowego patrona, którego duch i odwaga stanowią nieustanne źródło inspiracji dla uczniów i wychowawców. Dopełnieniem występu były prezentacje wizualne i dźwiękowe, rekwizyty oraz kostiumy. Spektakl słowno-muzyczny został bardzo ciepło przyjęty przez widzów i nagrodzony gromkimi brawami. To wynik ciężkiej pracy włożonej przez aktorów oraz nauczycieli, aby stworzyć tak wyjątkową sztukę teatralną. Warto nadmienić, że grupa miała już możliwość zaprezentować się w trakcie występu w Szkole Podstawowej w Borzęcinie. 
            Autorami sztuki są wychowawcy: Martyna Kowalska, Janusz Wieliczko (scenariusz i reżyseria), Katarzyna Kiełtyka, Mirosław Mysiorski (scenografia i choreografia). Grupę tworzą uczniowie: Kamila Popłońska, Jagoda Rojewska, Patrycja Fijalska, Paulina Kucharska, Magorzata Basiak, Marta Łuszczyńska, Oliwia Bogusz, Włodzimierz Olczak, Maciej Filiński, Marek Pychelski, Karol, Janiak, Tomasz Idziak. 

            /E. Pachniewska

          • 21 listopada - Dzień Życzliwości

          • 21 listopada  obchodziliśmy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Na korytarzach w naszej szkole dominował kolor żółty i zielony. Był to dzień pełen uśmiechów, miłych słów i gestów, a także pozytywnych emocji. Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami celebrowali ten dzień. E. Tsiomo, J. Skibińska, A. Gutowska, A. Kamińska- Dudek

          • "Należy podróżować by się czegoś nauczyć"

          • Listopad to wyjątkowy miesiąc w polskiej tradycji - czas pamięci i skupienia, czas refleksji i zadumy nad naszą historią. Miesiąc wspomnień.  Uczniowie klasy III bs odwiedzili Cmentarz Powązkowski i zapalili znicze, pokazując w ten symboliczny sposób, że pamiętamy o tych, którzy odeszli.

            /M.Ducka

          • Wycieczka do Warszawy.

          • Dziś stolica odkryła przed nami kolejne tajemnice historii, kultury i tradycji narodowej. Brukowane uliczki Starego Miasta zaprowadziły nas do Archikatedry Warszawskiej, jednej z najstarszych świątyń Warszawy. Podziwialiśmy wnętrze bazyliki, kaplice, mauzoleum prymasa Stefana Wyszyńskiego, podziemia z kryptami królów i książąt polskich oraz wielu innych ważnych osobistości. Następnie Traktem Królewskim dotarliśmy do Pałacu Prezydenckiego, największego pałacu w Warszawie, który zwiedzaliśmy, oczywiście tak, by nie zakłócić pracy Głowy Państwa. Zapraszamy do obejrzenia przepięknych wnętrz obiektu w naszej fotogalerii. /Uczniowie klas 4, 4u i 5 SP z Wychowawcami

        • LOP
          • LOP

          • Podsumowanie Akcji "Sprzątanie Świata-Polska". W szkole odbył się apel, na którym został przeczytany list od Fundacji Nasza Ziemia i wręczenie Certyfikatów uczestnictwa. List z podziękowaniem za udział naszej Placówki w 30.Akcji "Sprzątanie Świata" "Tegoroczna, jubileuszowa Akcja przebiegała pod hasłem, "Sprzątanie Świata łączy ludzi" i jesteśmy dumni, że od 30 lat razem z Wami tworzymy wspaniałą społeczność osób, którym bliska jest troska o naszą planetę. Obserwując corocznie tak ogromne zaangażowanie Uczestników w całej Polsce, jesteśmy przekonani, że razem mamy moc zmieniania świat w lepszy. W imieniu Fundacji Nasza Ziemia dziękujemy Wam z całego serca za udział w tegorocznej Akcji. Dzięki Wam z optymizmem patrzymy w przyszłość. Ciągle jest nas wielu, aby dbać o naszą planetę, która coraz bardziej wymaga naszej troski i uważności. Z zielonymi pozdrowieniami, Grzegorz Mikosza Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata-Polska Fundacja Nasza Ziemia / J. Czarnomska

          • Wycieczka do Warszawy

          • Korzystając ze sprzyjającej, jesiennej pogody klasy: 4, 4u i 5 szkoły podstawowej w dniu 8.11.  wybrały się na wycieczkę do Warszawy. Mieliśmy okazję podziwiać piękne Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz zwiedzić Zamek Królewski. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, podczas której bardzo miła pani przewodnik pokazała nam piękne, królewskie komnaty, opowiedziała wiele ciekawych historii związanych z zamkiem i jego mieszkańcami. Wszystkim bardzo spodobał się królewski dom oraz ukryte w nim zakamarki i niespodzianki. Uczniowie przekonali się, że noszenie korony i berła wcale nie jest łatwe, zaś królewskie konwenanse były ciekawe, ale trudne i dość męczące.

            E.Wolska / B.Michalczewski/ K.Tandecka

          • Statuetka "Jerzyka"

          • Ważnym elementem obchodów Dnia Patrona w SOSW w Lesznie było wręczenie statuetki „Jerzyka”. Nagrodą uhonorowane są osoby, które podejmują działania na rzecz Ośrodka, kultywują pamięć o płk Jerzym Strzałkowskim oraz upowszechniają propagowane przez niego wartości i idee.  
            Statuetką przedstawiającą popiersie płk Jerzego Strzałkowskiego 6 listopada 2023 roku odznaczeni zostali: 


            Pan Jan Żychliński - Starosta Warszawski Zachodni, od lat wspierający działania podejmowane przez SOSW w Lesznie, współorganizator wielu uroczystości patriotycznych, pomysłodawca wykonania muralu przedstawiającego płk Jerzego Strzałkowskiego na budynku Ośrodka.


            Prof. Stanisław Filipek - profesor w Instytute of Physical Chemistry of PAS w Tokyo, pracownik Tokijskiego Instytutu Technologicznego. Uhonorowany Orderem Wschodzącego Słońca, jednym z najważniejszych odznaczeń w Japonii. Propagator kultury japońskiej w Polsce, współpracuje z SOSW w Lesznie w zakresie upamiętniania działalności Strzałkowskiego. Ofiarodawca drzewka Sakura, posadzonego obok pomnika patrona w Lesznie.


            Pan Akinori Nishikawa - dyrektor Port of Humanity Tsuruga Museum, które przedstawia historię Polskich Dzieci Syberyjskich.  Kapituła przyznała nagrodę Panu Nishikawa w uznaniu zasług za dotychczasowe zaangażowanie w działalność SOSW, objęcie patronatem Dnia Kultury Japońskiej i Święta Patrona. 


            Warto nadmienić, że „Jerzyki” zostały wręczone po raz drugi. W ubiegłym roku laureatami tego wyróżnienia byli: Pan Zdzisław Wachnik - były dyrektor Ośrodka, Pani Wanda Baranowska - wychowanka J. Strzałkowskiego oraz Pani Jadwiga Krakowiak - autorka tekstu do Hymnu Ośrodka. 

            E. Pachniewska

          • Wycieczka do Mandorii

          • Mandoria- największy park rozrywki pod dachem w Polsce. Uczniowie kl. 4 i 5 Szkoły Podstawowej i Ib Branżowej Szkoły spędzili prawie cały dzień w niezwykłym miejscu - Mandorii. To moc atrakcji pod jednym dachem: największy i najdłuższy roller- coaster, wielkie karuzele, zjeżdżalnie, Mroczny Dwór, kolejki górskie i wiele innych, które nas zachwyciły. Świetnie się bawiliśmy i nie można było narzekać na nudę. / J. Czarnomska, B. Michalczewski

          • Święto Patrona i Dzień Kultury Japońskiej

          • 6 listopada po raz trzeci odbyły się obchody połączonych uroczystości - Święta Patrona oraz Dnia Kultury Japońskiej

            Święto Patrona i Dzień Kultury Japońskiej

            Wiele chwil pełnych wzruszeń mogli przeżyć zaproszeni goście, uczniowie oraz rodzice, którzy wzięli udział w uroczystościach Święta Patrona i Dnia Kultury Japońskiej, które w tym roku obchodzono 6 listopada br. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. płk Jerzego Strzałkowskiego w Lesznie. Tegoroczne obchody miały bardzo szeroki wymiar i pokazały, jakie efekty przynosi współpraca na linii polsko-japońskiej.

            Uroczystość odbyła się w tematycznie udekorowanej sali gimnastycznej, odśpiewano uroczyście Hymn Państwowy oraz Hymn Ośrodka. Zaprezentowano sztandar Powstańczych Oddziałów Specjalnych „Jerzyki" Armii Krajowej, który SOSW otrzymał we wrześniu tego roku. O historii Ośrodka opowiedziała zgromadzonym pani Daria Kacprzak, której wystąpienie wzbogaciła prezentacja. Następnie głos zabrali gospodarze wydarzenia oraz przybyli goście. Dyrektor szkoły Krzysztof Radkowski podkreślił, że z satysfakcją patrzy jak postać patrona Strzałkowskiego spaja i integruje społeczność, czego efektem są obchodzone tego dnia uroczystości. Pan Akira Tajima, radca Ambasady Japonii w Polsce natomiast zaznaczył, że mimo odległości dzielącej Polskę od Japonii oraz różnic kulturowych, relacje i współpraca z Ośrodkiem są bardzo owocne i intensywne. Pan Jan Żychliński, starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego, przypomniał jak ważne jest kultywowanie pamięci o płk Strzałkowskim i przybliżanie jego postaci kolejnym pokoleniom.

            „Jerzyki”

            Ważnym elementem obchodów było wręczenie statuetek „Jerzyków”. W tym roku otrzymali je: pan Jan Żychliński - Starosta Warszawski Zachodni, prof. Stanisław Filipek - profesor w Instytute of Physical Chemistry of PAS w Tokyo, pracownik Tokijskiego Instytutu Technologicznego oraz pan Akinori Nishikawa - dyrektor Muzeum Tsuruga - Port Humanitaryzmu (podczas sierpniowej wizyty w SOSW). Warto nadmienić, że „Jerzyk” przyznawany jest za kultywowanie pamięci o patronie Ośrodka i upowszechnianie propagowanych przez niego treści. Laureatami tego wyróżnienia w ubiegłym roku zostali: Pan Zdzisław Wachnik - były dyrektor Ośrodka, Pani Wanda Baranowska - wychowanka J. Strzałkowskiego oraz Pani Jadwiga Krakowiak - autorka tekstu do Hymnu Ośrodka.

            Przedstawienie „Jerzyki w Powstaniu Warszawskim”

            Grupa teatralna SORISSO działająca przy Ośrodku zaprezentowała tego dnia inscenizację pt. „Jerzyki w Powstaniu Warszawskim”. To nie tylko przedstawienie o bohaterach z historii, ale także hołd dla wyjątkowego patrona SOSW, którego duch i odwaga to nieustanne źródło inspiracji dla uczniów i wychowawców. Spektakl słowno-muzyczny został bardzo ciepło przyjęty przez widzów i nagrodzony gromkimi brawami. To wynik ciężkiej pracy włożonej przez aktorów oraz nauczycieli, aby stworzyć tak wyjątkową sztukę teatralną.

            Lekcja dla wszystkich, kimona, wystawy i występ muzyczny

            Pani Elżbieta Wolska wraz z uczniami zaprosiła nas jako obserwatorów do udziału w lekcji o patronie i historii Polskich Dzieci Syberyjskich. Akcentem japońskim była prezentacja przez pracowników Ośrodka kilkunastu yukat (odmiana kimona). Stroje przekazał pan Takaaki Outa, prezes Ośrodka Fukudenkai z Tokio. Barwność i różnorodność wzorów akcentowały subtelność i estetykę kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Goście mogli również podziwiać wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów pt. „Moja szkoła - mój Patron”, kolekcję drzew bonsai oraz pamiątek po płk Jerzym Strzałkowskim. Nie zabrakło elementu muzycznego w trackie uroczystości. Uczniowie pod opieką pani Celiny Wiśniewskiej zaśpiewali bowiem piosenki, do których przygotowany był układ.

            Znamienici goście

            W uroczystościach związanych ze Świętem Patrona i Dniem Kultury Japońskiej wzięli także udział: pan Ken’ichi Kojima - za-ca dyrektora Wydziału Kultury Ambasady Japońskiej, pani Magdalena Polus - reprezentująca Ośrodek Fukudenkai Oddział w Polsce, pani Alicja Ziemska - wizytator MKO, pan Piotr Pawłowski - wizytator MKO, pan Witold Malarowski - przewodniczący Rady PWZ, członkowie Rady PWZ - pani Dorota Górecka oraz pan Paweł Białecki, pani Anna Pakoca - naczelnik wydziału Oświaty PWZ, pan Mirosław Markowski - Dyrektor KPN, ks. prałat Tadeusz Jaworski, ks. Piotr Laskowski - proboszcz parafii w Lesznie, pan prof. Stanisław Filipek, pan Marek Książek- wiceburmistrz Miasta i Gminy Błonie, członkowie Stowarzyszenia Pamięci POS Jerzyki AK i jego komendanta płk Jerzego Strzałkowskiego, delegacja z Zespołu Szkolno -Przedszkolnego im. Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi, delegacja ze Szkoły Podstawowej im. POS „Jerzyki” w Łomnej, pan Sakamoto Ryotaro - właściciel Warszawskiej Szkoły Języka Japońskiego, pani Monika Świetlicka - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Robert Nowakowski - komendant powiatowy PSP, pan Piotr Kosyl - dyrektor Powiatowej Stacji Ratownictwa Medycznego, delegacje zaprzyjaźnionych szkół, jednostek i stowarzyszeń, rodzice i członkowie Rady Rodziców, pracownicy SOSW oraz uczniowie.

            Patronat Honorowy, Organizatorzy i Sponsorzy

            Rangę obchodów podnosił fakt, że patronat nad nimi objęła m.in.: Ambasada Japońska, Ośrodek Pomocy Społecznej Fukudenkai z Tokio oraz Portal of Humanity Tsuruga w Japonii.

            Szczególne podziękowania kierujemy do starosty pana Jana Żychlińskiego za pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia oraz sponsorom: pracownikom Worsaw Hotelu NYX w Warszawie- panu Nino Rosenlundowi -City General Manager, Pani Jolancie Piotrowskiej – Executive Chef, Pawłowi Patejukowi i Jackowi Piotrowskiemu, Panu Krzysztofowi Zgorzelskiemu z Hurtowni Kwiatów i Roślin Sztucznych BOMM oraz Panu Januszowi Radkowskiemu – Firma Profnes.

            /E. Pachniewska/

            Ambasada Japonii - Wydział Kultury

            Powiat Warszawski Zachodni

            NYX Hotel Warsaw

            Siberian Children

            シベリアからの子どもたち / Dzieci Syberyjskie / Siberian Children

            Port of Humanity Tsuruga Museum

          • Co słychać w internacie?

          • W naszej placówce popołudniami się nie nudzimy, zawsze znajdziemy zajęcie. Sami popatrzcie jak się działo... i wcale nie było smutno. A jesień rozbudziła naszą fantazję... . Sami spójrzcie!!!

          • Co słychać w internacie?

          • W dniu 26 października grupa teatralna SORISSO udała się do Szkoły Podstawowej w Borzęcinie z inscenizacją "Jerzyki w Powstaniu Warszawskim". Pokazaliśmy  uczniom mały wycinek historii... Zostaliśmy ciepło przyjęci przez tamtejszą młodzież. Na pamiątkę otrzymaliśmy kubki z nadrukiem od Dyrekcji szkoły. Po zakończonym występie udaliśmy się do pizzerii by tam świętować sukces !!!