Terapia przez sztukę
Zajęcia arteterapeutyczne prowadzi pani Roksana Dmoch.
Arteterapia to terapia przez sztukę, jak również terapia przez twórczość oraz twórcza terapia.
Termin arteterapia odnosi się do wykorzystania sztuki w celach terapeutycznych. Dotyczy ona samodzielnego tworzenia, jak również korzystania z już istniejących dzieł sztuki.
W szerokim znaczeniu arteterapia obejmuje:
- muzykoterapię,
- choreoterapię (taniec),
- biblioterapię (terapię poprzez czytelnictwo)
W węższym znaczeniu arteterapia obejmuje terapię z użyciem technik plastycznych takich jak malarstwo, rzeźba, grafika, fotografia.
Terapia plastyczna czy inaczej plastykoterapia jest najbardziej powszechną formą terapii, w której stosuje się szereg różnorodnych technik: malowanie zarówno pędzlem, jak i palcami, stopami, rysowanie, lepienie z gliny, rzeźbienie, wycinanki, układanki oraz wiele innych.
Arteterapię może stosować każdy, bez względu na wiek, poziom wykształcenia, zdolności czy stan zdrowia. Arteterapia wpływa na rozwój zdolności, pomaga uzewnętrznić emocje, myśli, pragnienia, spojrzeć na nie z bliska oraz pomóc w dostrzeżeniu ich przez innych.
Często arteterapia jest traktowana jako forma psychoterapii, czy rehabilitacji,a jej metody wykorzystywane w pracy z osobami z zaburzeniami. Umożliwia im wyjawienie własnych myśli i uczuć oraz obrazu świata z ich perspektywy. Rozwija ekspresję i umiejętności artystyczne oraz zdolność do działania i osiągania celu. Wyrabia poczucie ładu, porządku i estetyki, rozbudza ciekawość i rozwija wrażliwość. Samodzielne wykonywanie prac plastycznych rozwija możliwości twórcze uczniów, pobudza wyobraźnię i inicjatywę, uczy wiary w siebie. Zawsze liczy się proces oddziaływania, a nie końcowy efekt.