LOP
LOP 2024/25
"Na Straży Czystej Ziemi"
"Na Straży Czystej Ziemi" pod takim hasłem uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Lesznie wyruszyli aby posprzątać obrzeża Kampinoskiego Parku Narodowego. Była to wyjątkowa okazja, by wspólnie z pracownikami KPN i pod ich "okiem" działać na rzecz naszej planety, pielęgnować środowisko naturalne oraz kształtować postawy ekologiczne wśród młodych pokoleń.
Dziękujemy
Koordynator akcji /Jadwiga Czarnomska
27List z podziękowaniem dla SOSW w Lesznie od Fundacji "Nasza Ziemia".
"Wielkie Zielone Serce dla całego Waszego sztabu za udział w 31. Akcji Sprzątanie Świata- Polska! Dziękuję, że dołączyliście do Straży Czystej Ziemi! Obserwując tak ogromne zaangażowanie Uczestników Akcji w całej Polsce, wiem, że RAZEM mamy moc zmieniania świat w lepszy. W imieniu Fundacji Nasza Ziemia dziękuję Wam z całego serca za Wasz udział w tej największej lekcji ekologii w naszym kraju. Dzięki Wam z optymizmem patrzymy w przyszłość, ponieważ ciągle jest nas wielu, aby dbać o naszą planetę, która coraz bardziej wymaga naszej troski i uważności. Przesyłamcertyfikaty uczestnictwa będące oficjalnym potwierdzeniem udziału w 31. Akcji Sprzątanie Świata- Polska. Jak co roku, nasze wspólne działania podsumujemy i obublikujemy w raporcie Akcji Sprzątanie Świata- Polska." Z zielonymi pozdrowieniami, Grzegorz Mikosza Główny Koordynator Akcji Sprzątanie Świata- Polska Fundacja Nasza Ziemia.
/ J. Czarnomska
3Sprzątamy dla Polski
W środę, 23 kwietnia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Celem wydarzenia było nie tylko uporządkowanie najbliższego otoczenia, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania środowiska i potrzebę dbania o przyrodę.
W ramach akcji uczniowie poszczególnych klas, wyposażeni w worki na śmieci oraz rękawice ochronne, ruszyli w kierunku wyznaczonych obszarów na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego. Zbierano wszelkiego rodzaju śmieci, od plastikowych butelek, przez papiery, aż po różnorodne odpady, które nie powinny znajdować się w środowisku naturalnym. Szczególną uwagę zwrócono na zachowanie czystości w okolicach ścieżek turystycznych, które są popularnym miejscem wypoczynku. Oprócz sprzątania terenów Parku, zorganizowano także porządkowanie otoczenia szkoły – uczniowie usunęli odpady wokół budynku, w okolicznych ogródkach, a także przy pobliskim boisku. Podczas kilkugodzinnego sprzątania zebrano kilkadziesiąt worków odpadów.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Dzięki Wam nasze otoczenie stało się czystsze, a kampania na rzecz ochrony środowiska jeszcze bardziej widoczna. „Sprzątamy dla Polski” to doskonała okazja do wspólnego działania na rzecz naszej planety!
/J. Czarnomska, M. Ducka
13Międzynarodowy Dzień Ziemi
Dzień Bociana BiałegoDzień Bociana Białego obchodzimy 31 maja. To święto związane popularnym ptakiem, który jest symbolem polskiej wsi i kultury. W Polsce najwięcej bocianów białych zasiedla obszary Warmii i Mazur. Na powierzchni około 150 tys. hektarów rozciąga się specjalny obszar ochrony ptaków Natura 2000 Ostoja Warmińska. Populacja bociana na tym terenie osiąga największe zagęszczenie w kraju. Jedną z najliczniej zasiedlonych miejscowości jest Żywkowo, nazywane „stolicą bocianów”. Do zamieszkanej przez zaledwie 19 osób wsi, co roku przylatuje nawet 40 bocianów, a gdy doczekają się potomstwa, ich liczba sięga nawet 100!
Bocian biały jest objęty w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, ponadto został wyróżniony jako gatunek wymagający ochrony czynnej. Niestety, działania człowieka mogą wpływać niekorzystnie na bocianią populację. Jednym z głównych zagrożeń dla bocianów jest rozwój rolnictwa przemysłowego. Wiele ptaków zatruwa się także środkami owadobójczymi lub umiera w wyniku sianokosów pod urządzeniami tnącymi. Problemem jest również zanikanie łąk będących podstawowym miejscem żerowania tego gatunku. Na zanikanie miejsc bytowania bocianów ma również wpływ regulacja rzek i drobnych cieków wodnych.
Z uwagi na fakt, że bociany białe corocznie pokonują wiele tysięcy kilometrów w celu odbycia zimowisk są one również narażone na wiele niebezpieczeństw podczas migracji. Jako główne należy wymienić kolizje z liniami elektroenergetycznymi oraz polowania organizowane na ten gatunek w rejonach basenu Morza Śródziemnego.
By populacja bocianów mogła bezpiecznie funkcjonować w naszym środowisku, potrzebne jest utrzymanie i odtworzenie terenów, które stanowią atrakcyjne dla nich żerowiska,
w szczególności mowa tu o łąkach czy obszarach wodnych, jak stawy i tereny zalewowe rzek. Do działań podejmowanych przez człowieka dla polepszenia sytuacji bytowej bocianów należą m.in. wykonywanie platform gniazdowych na dachach budynków oraz słupach wolnostojących, wykonywanie podstaw pod gniazda, ułatwiających ptakom budowę i ich zasiedlenie.
Oto kilka ciekawostek:
- Pierwsze powracające do Polski osobniki z ciepłych krajów mogą pojawiać się już pod koniec lutego, ale ich wczesnowiosenny przylot przypada najczęściej na przełom marca i kwietnia.
- Głównym pożywieniem bocianów białych są owady, ryby, płazy, gady, małe ssaki oraz ptaki.
- Ciekawostką jest również fakt, że bociany porozumiewają się za pomocą charakterystycznego klekotania. Samce w ten sposób zawiadamiają samice o zajęciu gniazda. Natomiast ich wspólne klekotanie jest częścią godowego rytuału, który ma także funkcę odstraszania innych osobników.
- Bociany przystępują do pierwszych lęgów zazwyczaj w wieku 4-5 lat i składają najczęściej od 3 do 5 jaj.
- Bociany białe gniazdują niemal wyłącznie w obrębie osiedli ludzkich, na obiektach górujących nad najbliższą okolicą (budynki, drzewa, kominy i slupy elektryczne). Tylko nieliczne pary zakładają gniazda w odległości większej niż 500 m od zamieszkiwanych osad.
Dzień Bociana Białego obchodzimy w Polsce 31 maja od 2003 roku.