Internat

Nagłówek

Infrastrukrura Ośrodka obejmuje budynki w Lesznie, gdzie znajdują się grupy dziewcząt na 30 miejsc. Tu też znajduje się świetlica, stołówka i pralnia.

Grupy męskie znajdują się w oddalonym o 2 km Julinku.

Internat Ośrodka skupia w dziewięciu grupach, czterech żeńskich i pięciu męskich 120 wychowanków. Przebywają tu zarazem dzieci młodsze uczące się w szkole podstawowej, jak i młodzież ze szkoły zawodowej.

Internat czynny jest od poniedziałku do piątku.

Zarówno przy grupach żeńskich jak i męskich znajdują się kuchnie dydaktyczne,
gdzie wychowankowie wspólnie z wychowawcami przygotowują okazjonalne posiłki.

W Julinku znajduje się teren rekreacyjny z placem zabaw,siłownia oraz stajnie na 15 koni, pomieszczenia dla kóz i drobiu oraz pomieszczenia gospodarcze.

W ramach opracowanych semestralnie planów wychowawczych realizowane są zadania w 8 sekcjach: rekreacyjnej, plastycznej, higieniczno-porządkowej, kulturalno-teatralnej, jeździeckiej, sportowej, technologii informacyjnej,działających w ramach Samorządu Ośrodka.

Celem nadrzędnym Samorządu Wychowanków jest pełna integracja wszystkich wychowanków.

Szczególnym zadaniem jest pobudzanie i organizowanie różnorodnych form aktywności wychowanków przyczyniających się do realizacji celów  i zadań Ośrodka.

We wrześniu każdego roku odbywają się demokratyczne, tajne wybory w grupach wychowawczych a następnie wybory do Samorządu. Poprzedza je oczywiście kampania wyborcza.

Młodież chętnie bawi się i tworzy wspaniały klimat Ośrodka poprzez zaangażowanie              i uczestnictwo w organizacji różnorodnych świąt czy imprez, takich jak: Strzeleckie grillowanie, 11 listopada, Andrzejki, Wigilia, Bal Karnawałowy, Walentynki, Powitanie Wiosny, Śniadanie Wielkanocne, 3 Maja, Dzień Dziecka, Dzień Sportu.

W Ośrodku zapewniamy wychowankom opiekę, bezpieczeństwo, promujemy formy aktywnego wypoczynku: sport, basen, wycieczki, turnieje, zawody, konkursy, gry.

Realizujemy proces dydaktyczno-wychowawczy.

Internat żeński dysponuje 22 miejscami. W tej chwili działają w nim 2 grupy żeńskie.
W przyszłym roku planowane jest utworzenie grupy terapeutycznej dla dziewcząt
o szczególnych potrzebach edukacyjnych.

Budynek internatu jest zaopatrzony w kuchnię dydaktyczną o pełnym wyposażeniu
do zajęć kulinarnych,
pracownię komputerową z 6 komputerami połączonymi z internetem,
 2 łazienki z prysznicami i toaletą dostosowaną do osób poruszających się na wózku inwalidzkim.
Obydwie działające grupy mają swoją świetlicę z telewizorem i odtwarzacz DVD do dyspozycji.

Wychowawcy obu grup prowadzą zajęcia profilaktyczne z zakresu uzależnień i przeciwdziałania agresji. Chętne dziewczęta uczestniczą w zajęciach harcerskich, uczą się wykorzystywać techniki informatyczne,współredagują gazetkę ośrodkową „Między nami”.

Chętnie uczestniczą w nauce jazdy konnej. Pod opieką wychowawców odrabiają zadania domowe.
Mogą w tym celu wykorzystywać komputer, ucząc się przy okazji wyszukiwania potrzebnych
informacji z internetu. Nabywają podstawowe umiejętności potrzebne do samodzielnego
funkcjonowania i życia w rodzinie poprzez zajęcia kulinarne, porządkowe,
pomoc przy pielęgnacji terenów zielonych wokół internatu.

Podstawowe umiejętności społeczne kształtują poprzez aktywną pracę w Samorządzie Ośrodka,
samorządność grupową (podział obowiązków w grupie, dyżury).
Dziewczęta są pod opieką pielęgniarki, wychowawcy grup są w stałym kontakcie z pedagogiem i psychologiem.

Budynek murowany zbudowany przez fundację przedwojenną im. Hipolita Wawelberga,
jak głosi tablica umieszczona na budynku
"OŚRODEK KOLONIJNY DLA DZIECI POLSKICH BEZ RÓŻNICY WYZNANIA",
w dobrym stanie służy dzieciom i młodzieży do dnia dzisiejszego.
Składa się on z 12 pokoi kilkuosobowych, wyposażonych w meble drewniane wykonane samodzielnie
przez naszych wychowanków w pracowni stolarskiej, w ramach zajęć w internacie.

W budynku znajdują się trzy duże łazienki z natryskami, umywalkami i ubikacjami dla młodzieży
oraz jedna łazienka dla osób dorosłych.
Całość jest nowo wyremontowana.

Budynek posiada dobrze wyposażoną kuchnię, gdzie można przygotować śniadania i kolację.

Zajęcia techniczne i porządkowe wyrabiają umiejętności potrzebne
w codziennym życiu.
Wychowankowie odpowiedzialni są za serwis sprzętu sportowo-rekreacyjnego
(narty, rowery), samodzielnie reperują meble, dbają o porządek
wokół Internatu.

Po zajęciach lekcyjnych podopieczni uczestniczą w stałych zajęciach sportowo- rekreacyjnych i
rewalidacyjnych jak: pływanie na basenie, rekreacyjna jazda konna, hipoterapia,
gry sportowe- piłka nożna, bilard, tenis stołowy, przejażdżki rowerowe.

Atrakcyjne położenie Internatu- w Kampinoskim Parku Narodowym sprzyja
organizacji imprez plenerowych jak: gry terenowe, turnieje strzeleckie,
rajdy konne i rowerowe, wspólne grillowanie, ogniska, zabawy przy muzyce.