W ramach innowacji pedagogicznej "Należy podróżować by się czegoś nauczyć" młodzież z II i III klasy szkoły branzowej wzięla udział w spektaku „KONGO” w teatrze Capitol. "Kongo" to multimedialny musical, w którym króluje egzotyka, chaos i młodzieńcza fantazja. Tytułowe Kongo to również szkoła, dom i miejsce na Ziemi każdego młodego człowieka.
Przedstawienie uwrażliwia na świat i relacje międzyludzkie. Zwraca uwagę na wartość, którą jesteśmy sami dla siebie. Pokazuje, że wszyscy się czegoś boimy, ale razem łatwiej przezwyciężyć lęki. Zwraca uwagę, że różnorodność stanowi szansę na rozwój i radosną przyszłość. W spektaklu ukazano jak współcześnie wyglądają relacje międzyludzkie. Coraz bardziej powierzchowne i sztuczne, m.in. przez wpływ portali społecznościowych, kultury celebryckiej i wszechogarniającej presji na bycie perfekcyjnym… Kłopoty, z którymi mierzy się młodzież, jak w soczewce ogniskują najbardziej palące problemy współczesnego świata.
„Kongo” to nie tylko spędzenie czasu na dobrej zabawie i integracji grupowej, ale także zrealizowanie punktów podstawy programowej z języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie. Uczniowie, rozwijali swoją zdolność rozumienia tekstów kultury i uczestniczyli realnie w interdyscyplinarnym wydarzeniu (muzyka i teatr). Fabuła spektaklu dotyka także problemów społecznych, z którymi mogą się zetknąć uczniowie w środowisku szkolnym – m.in. wykluczenie, konflikty w grupach rówieśniczych, niezdrowa rywalizacja.
„KONGO to lekarstwo na współczesne problemy młodych. Piękny spektakl, zarówno w warstwie tekstowej jak i muzycznej, poruszający do głębi. Świetnie śpiewający młodzi artyści- doskonale radzą sobie zarówno z techniką wokalną jak i emocjami. Cieszę się, że jestem częścią tego projektu. Serdecznie polecam każdemu, bez względu na wiek.” Elżbieta Zapendowska.
/ A. Prokopczuk, M. Ducka