Aktualności
III Integracyjne Zawody Jeździeckie
Co słychać w internacie?
W ramach Przeglądu Twórczości Artystycznej Drużyn i Środowisk Nieprzetartego Szlaku wzięliśmy udział w następujących konkursach:
- " Podarunek dla Przyjaciela".
- konkursie plastycznym
- konkursie wokalnym, w którym mogliśmy wysłuchać pieśni ludowych w wykonaniu: Kasi T.: "Hej sokoły" i Oli K.: " Czerwone jabłuszko". Nasze występy wokalne wspierał nasz młodszy kolega Karol J.
- konkursie kronik - w ramach Przeglądu zaprezentowaliśmy kronikę naszego Szczepu.
Wszystkim dziękujemy za udział w tym przedsięwzięciu.
/E. Wachnik
Wycieczka na Teneryfę
Grupa uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lesznie wyjechała na długo oczekiwaną wycieczkę. Nasza zagraniczna przygoda rozpoczęła się w Puerto de la Cruz jednym z najbardziej urokliwych miast Teneryfy. Zachwycił nas tu Ogród Botaniczny Jardin Botanic, gdzie znajduje się bogata, tropikalna flora, która sprawiła, że czuliśmy się jak w dżungli. Wejście do ogrodu to relaks, w którym zapach świeżych kwiatów i śpiew ptaków towarzyszył nam podczas spacerowania. Chcielibyśmy kiedyś tu jeszcze wrócić...
/L. Urbańczyk, J. Czarnomska
11Kolejnym fascynującym miejscem dla nas był całodzienny pobyt w Loro Parque. Największą popularność ogród zawdzięcza niespotykanym i spektakularnym pokazom orek, fok, delfinów i papug - byliśmy nimi zachwyceni. Oprócz nich znaleźliśmy tu między innymi delfiny, lwy morskie, pingwiny, aligatory, tygrysy, goryle, czy chociażby żółwie i flamingi... Nie sposób opisać ilości atrakcji, która czekała na Was w tym miejscu. Cały park jest przepięknie zaaranżowany, bogaty w cudowną, bardzo bujną roślinność. Dbałość o najmniejszy szczegół sprawiał, że naprawdę przyjemnie spędza się tu czas. Każdy gatunek zwierząt ma stworzony odrębny “świat”, dzięki czemu zwiedzanie staje się jeszcze bardziej atrakcyjne. Loro Parque, jest miejscem, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Emocje gwarantowane. Mieliśmy dużo zachwytu, śmiechu, a nawet łez! Ciężko znaleźć drugi taki zakątek na świecie, gdzie tak przepięknie połączono największe skarby fauny i flory...
/L. Urbańczyk, J. Czarnomska
11Zwiedzamy, podziwiamy i relaksujemy się... Zażywamy również kąpieli słonecznej i wodnej w basenach hotelowych, Siam Parku i Lago Martiáne. Lago Martiáne to duży kompleks basenowy znajdujący się nad brzegiem oceanu Atlantyckiego umieszczony na powierzchni plaży i oceanicznych jeziorek. Na tych basenach kąpaliśmy się w leczniczych wodach solankowych oraz mieliśmy okazję podziwiać całe kolonie krabów gromadzących się na przybrzeżnych skałach. Siam Park to miejsce relaksu i rozrywki dla dzieci i dorosłych, w którym znajduje się ponad 30 różnych atrakcji, w tym przeróżne zjeżdżalnie, sztuczne plaże ze sztucznymi falami, rzeka ciągnąca się przez cały park i wiele innych. Siam Park na Teneryfie to absolutny numer jeden wśród parków wodnych na świecie. Mieliśmy okazję korzystać z jego atrakcji i chcielibyśmy tu wrócić...
/ L. Urbańczyk, J. Czarnomska
25Nasza przygoda dobiega końca... Ostatnia kąpiel w Oceanie Atlantyckim, ostatnie spacery ulicami Puerto de la Cruz, ostatnie zakupy, oglądanie zachodu słońca i przygotowanie do powrotu do Polski. Teneryfa żegna nas ciepłą, słoneczną pogodą, aż żal wyjeżdżać...
/ L. Urbańczyk, J. Czarnomska
13
Wycieczka do Lublina
- 18
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
5 maja – Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną
Tego dnia obchodzimy wyjątkowe święto – Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To ważna okazja, by zwrócić uwagę na prawa, potrzeby i potencjał osób z niepełnosprawnościami, a także promować szacunek, akceptację i równe traktowanie w społeczeństwie.
W naszej szkole każdego dnia wspieramy naszych niepełnosprawnych uczniów w rozwijaniu ich talentów i budowaniu pewności siebie. Wierzymy, że każdy człowiek zasługuje na godność, niezależnie od stopnia sprawności.
Sprzątamy dla Polski
W środę, 23 kwietnia, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Ziemi, uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątamy dla Polski”. Celem wydarzenia było nie tylko uporządkowanie najbliższego otoczenia, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem zaśmiecania środowiska i potrzebę dbania o przyrodę.
W ramach akcji uczniowie poszczególnych klas, wyposażeni w worki na śmieci oraz rękawice ochronne, ruszyli w kierunku wyznaczonych obszarów na obrzeżach Kampinoskiego Parku Narodowego. Zbierano wszelkiego rodzaju śmieci, od plastikowych butelek, przez papiery, aż po różnorodne odpady, które nie powinny znajdować się w środowisku naturalnym. Szczególną uwagę zwrócono na zachowanie czystości w okolicach ścieżek turystycznych, które są popularnym miejscem wypoczynku. Oprócz sprzątania terenów Parku, zorganizowano także porządkowanie otoczenia szkoły – uczniowie usunęli odpady wokół budynku, w okolicznych ogródkach, a także przy pobliskim boisku. Podczas kilkugodzinnego sprzątania zebrano kilkadziesiąt worków odpadów.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w akcji. Dzięki Wam nasze otoczenie stało się czystsze, a kampania na rzecz ochrony środowiska jeszcze bardziej widoczna. „Sprzątamy dla Polski” to doskonała okazja do wspólnego działania na rzecz naszej planety!
/J. Czarnomska, M. Ducka
62
**Nasz sukces na Gali Perły Mazowsza 2024!**
Podwójny triumf naszego Ośrodka na Gali Perły Mazowsza 2024!
Z ogromną dumą i radością ogłaszamy, że podczas Gali Powiatu Warszawskiego Zachodniego IX edycji plebiscytu „Perły Mazowsza 2024” nasz Ośrodek został wyróżniony dwiema prestiżowymi nagrodami - **Perła Przedsiębiorczości** oraz **Perła Kultury** w gminie Leszno! To wydarzenie odbyło się w **Centrum Kultury w Izabelinie** i, co niezwykle ważne, była to pierwsza edycja plebiscytu, w której uczestniczył Powiat Warszawski Zachodni. To wyjątkowe wyróżnienie jest dla nas ogromną motywacją do dalszego rozwoju i działania na rzecz naszej lokalnej społeczności. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu – Wasze wsparcie i zaangażowanie są dla nas bezcenne.
Nasz Ośrodek zdobył aż dwie statuetki – w kategorii Przedsiębiorczość oraz Kultura. To dla nas ogromny zaszczyt znaleźć się w tak wyjątkowym gronie i zostać docenionym na tak prestiżowym wydarzeniu.
Serdecznie dziękujemy organizatorom za stworzenie tej wspaniałej inicjatywy oraz wszystkim, którzy wspierali naszą działalność. Wasza energia i zaangażowanie sprawiają, że możemy rozwijać się i działać na rzecz naszej społeczności!
Oto laureaci z Powiatu Warszawskiego Zachodniego:
- Perła Przedsiębiorczości – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Lesznie
- Perła Kultury – Festiwal Twórczości Artystycznej FETA
- Perła Sportu – Pani Agnieszka Stanicka
- Perła Turystyki – Muzeum Ziemi Błońskiej
- Perła Energii i Natury – Kampinoskie Przygody, Magdalena Włoszczycka
- Perła Aktywności Społecznej – OSP Błonie
To był wieczór pełen emocji, dumy i inspiracji! Dziękujemy wszystkim za wsparcie i gratulujemy wszystkim laureatom!
Razem sprawiamy, że gmina Leszno staje się miejscem, w którym przedsiębiorczość, pasja i współpraca idą w parze.
Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy do wspólnego świętowania tego sukcesu!
Relacja live z Gali Powiatowej Plebiscytu Perły Mazowsza 2024! https://www.youtube.com/live/D5FRXF3dMBM
2
Święta Wielkanocne
Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy wszystkim radości, spokoju i chwil pełnych rodzinnego ciepła. Niech ten czas przyniesie nadzieję oraz wiosenną energię do realizacji marzeń!
Radosnych Świąt życzy zespół naszego Ośrodka!
Wielkanoc w Ośrodku
"Czytam z Klasą"
Międzynarodowy Projekt Edukacyjny Czytam z Klasą, pod nazwą „Świat Pełen Emocji” – sprawozdanie klasy 6 SP z realizacji modułu II.
W ramach realizacji II modułu projektu „Smutek i złość” przeczytaliśmy lekturę „Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca” Toma Justyniarskiego i uzupełniliśmy lekturniki, w których namalowaliśmy portrety Betty – głównej bohaterki opowiadania.
Wzięliśmy udział w tworzeniu „kącika dobrych myśli”. Podzieliliśmy się ze społecznością szkolną naszymi ulubionymi pozytywnymi cytatami, również z przeczytanej lektury.
Wspólnie stworzyliśmy plakat - pocieszajkę, by zobrazować, jak radzimy sobie z trudnymi emocjami i przeganiamy smutki i złość. Na symbolicznym zdjęciu pokazaliśmy, w jaki sposób udzielamy sobie wzajemnie wsparcia.
Dużo rozmawialiśmy o naszych emocjach. Co czujemy? Czy emocje mają barwy? Graficznym podsumowaniem tych opowieści są nasze „sylwetki pełne emocji”. Świat ludzkich uczuć jest jednak bardzo skomplikowany…
/E. Wolska
10
Co słychać w internacie?
3 kwietnia zorganizowaliśmy Plener Wiosenny. Pogoda nam dopisała. Wszyscy świetnie się bawiliśmy, było wesoło, przeprowadziliśmy kilka konkursów, było ognisko.
/Wychowankowie Ośrodka z wychowawcami.
9
Zespół humanistyczny
Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu
Nasi uczniowie uczestniczący w projekcie „Wyrównywanie szans poprzez doświadczenie międzynarodowe” także świętują Międzynarodowy Dzień Świadomości Autyzmu razem z greckimi kolegami.
Dzień Świadomości Autyzmu
2 kwietnia jest Dniem Świadomości Autyzmu. Zaburzenia ze spektrum autyzmu towarzyszą nam każdego dnia. Codziennie uczymy się szacunku do siebie nawzajem, uczymy się rozumieć innych, uczymy się prosić o pomoc, dbać o własne potrzeby, dostrzegać potrzeby innych i rozwiązywać konflikty. Wiemy, że autyzm ma swoje blaski i cienie oraz tysiące barw.
Dlatego 2 kwietnia w SOSW zorganizowaliśmy Niebieskie Igrzyska. Zabawy sportowe były okazją, by lepiej się poznać, pokazać swoje mocne strony, przezwyciężać trudności, a przede wszystkim wesoło spędzić czas. O tym, jak dobrze się bawiliśmy, opowie nasza fotogaleria.
58
Wiosenne przebudzenie, czyli lekcja biblioteczna
Uczniowie klasy 4a wzięli udział w lekcji bibliotecznej zorganizowanej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lesznie. W wiosennym stroju i humorze powitała uczniów p. Mirosława Dymek. Zaprezentowała w ciekawy sposób czytelnikom fragment książki pt: „Wiosenna wyprawa Gwizdka” Barbary Gawryluk.
Uczniowie mogli zapoznać się z książkami o wiośnie, zwierzętach i owadach. Literatura skłoniła ich do wzięcia udziału także w dyskusjach o oznakach wiosny, znaczeniu zwierząt w ekosystemie. Był to dobrze spożytkowany czas, który skłonił młodzież do refleksji i zachęcił do aktywnego obserwowania przyrody.
/Emilia Pachniewska
Pierwszy dzień wiosny
- 61
21 marca, w naszym Ośrodku z radością świętowaliśmy nadejście wiosny! Był to dzień pełen uśmiechu, ciepłej atmosfery i wspólnej zabawy. Główną atrakcją wydarzenia było ognisko, przy którym wszyscy mogli się ogrzać, porozmawiać i miło spędzić czas. Nie zabrakło również licznych atrakcji przygotowanych specjalnie dla uczniów – konkursów, zabaw oraz wiosennych aktywności, które dostarczyły mnóstwo radości i pozytywnej energii.
Dzięki uprzejmości Rady Rodziców na wszystkich uczestników czekał pyszny poczęstunek, który sprawił, że ten dzień stał się jeszcze przyjemniejszy. Smakołyki szybko znikały ze stołów, a wspólne biesiadowanie dodatkowo umocniło poczucie wspólnoty.
Dopisała nam także pogoda – słońce i przyjemne, wiosenne powietrze stworzyły idealne warunki do świętowania. Dzięki temu każdy mógł w pełni cieszyć się tym wyjątkowym dniem, spędzonym w gronie rówieśników i nauczycieli. Z pewnością było to niezapomniane powitanie wiosny, które na długo pozostanie w naszej pamięci!
/A. Kacprzak, M. Skroński, E. Tsiomo,
E. Pachniewska, R. Dmoch, M. Kluczek, K. Król
Powiat Warszawski Zachodni o naszym Festiwalu
FeTA
- 66
Jubileusz Festiwalu Teatralnego FeTA 2025
Festiwal Twórczości Teatralnej FeTA w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym
w Lesznie to wyjątkowe wydarzenie, które od 25 lat promuje kreatywność i integrację poprzez sztukę
teatralną. Jego początki sięgają lat dziewięćdziesiątych a pierwszy festiwal odbył się w 1996 roku. Nauczyciele i wychowawcy postanowili stworzyć przestrzeń, w której dzieci i młodzież z różnymi potrzebami edukacyjnymi mogłyby wyrażać siebie poprzez teatr. Festiwal szybko zyskał renomę, przyciągając grupy teatralne, jak i uczestników z całej Polski.
Ćwierć wieku działalności festiwalu to dowód na jego trwały wpływ na społeczność ośrodka oraz na edukację dzieci i młodzieży z różnymi potrzebami. Przez te lata festiwal stał się nie tylko miejscem
artystycznej ekspresji, ale także przestrzenią integracji, gdzie spotykają się ludzie o różnych
doświadczeniach i możliwościach. Wydarzenie kierowane jest do młodych ludzi
z niepełnosprawnościami, którzy na deskach sceny prezentują swoje umiejętności i talenty.
Dzieci podczas występów przeżywają różne emocje związane z treścią sztuki
i samym wystąpieniem publicznym, dając wielką radość pedagogom, animatorom i uczestnikom
festiwalu. Jubileusz jest okazją do podsumowania dotychczasowych sukcesów,
przypomnienia sobie najważniejszych momentów oraz spojrzenia w przyszłość.
Nasza teatralna opowieść, którą snujemy już od ćwierć wieku w tym roku odbyła się pod
tytułem „Opowiem Ci bajkę”. W Gościńcu Julinek, tego dnia, udział wzięło 11 zespołów teatralnych,
reprezentowanych przez Placówki Specjalne z następującymi tytułami przedstawień:
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Leszna, „Opowiem ci bajkę”,
- Zespół Placówek Edukacyjnych Nowy Dwór Mazowiecki, „Kaczka Dziwaczka”,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Otwock, „Chory kotek”,
- Specjalny Ośrodek Wychowawczy Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi z Brańszczyka, „SMERFY: Zakochana Hogata”,
- Zespół Szkół Specjalnych Wołomin, „Kopciuszek”,
- Zespół Szkół Specjalnych Ostrówek, „Baśń o początkach państwa polskiego”,
- Zespół Szkół Specjalnych Pęchery - Łbiska, Piaseczno „Marzenia do spełnienia”,
- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 213 Warszawa, „W kocim mieście”,
- Szkoła Podstawowa Specjalna nr 99 Warszawa, „Jak dobrze mieć sąsiada”,
- Zespół Szkół Specjalnych Pruszków, „Bajki bajeczki”,
- Zespół Szkół Specjalnych z Erminowa, „O strasznym smoku i dzielnym Szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Gwoździku”.
Przyglądając się kolejnym występom zespołów, widoczne było, ile serca w odgrywane przez
siebie role włożyli młodzi aktorzy. W ich grze było widać wykonaną przez nich pracę, wiele prób i
długich przygotowań, by wszystko się udało. Kwestie wypowiadali w sposób naturalny, żywiołowy,
zachowali humor słów, jeśli taki był konieczny. Wszyscy stanęli na wysokości zadania. Warto
wspomnieć o kostiumach aktorów, widoczna dbałość o szczegóły, a scenografia była dopełnieniem, co czyniło nasze spotkanie czymś wyjątkowym.
Taką ocenę otrzymaliśmy wszyscy od jury w składzie słynnych aktorów, reżyserów:
Małgorzata Rożniatowska, Dariusz Kowalski, Michał Rolnicki, Jarosław Banaszek oraz
Krystyna Ziubińska – wieloletni organizator wydarzeń kulturalnych, dyrektor Ośrodka Kultury i
Joanna Mikołajczyk (pedagog specjalny, plastyk, wieloletni współorganizator Festiwalu FeTA).
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Sekretarz stanu, Generalna Konserwator Zabytków w
Ministerstwie Kultury Dziedzictwa Narodowego P. Bożena Żelazowska, Kuratorium Oświaty w
Warszawie, Teatr Kamienica.
Współorganizatorzy wydarzenia: Powiat Warszawski Zachodni, Stowarzyszenie „Radość Dzieciom
Niepełnosprawnym”.
Podziękowania dla sponsorów, którzy przez 25 lat okazywali nam serce i umożliwiali realizację
naszych celów a tym samym przyczynili się do rozwój tego wydarzenia. Dziękujemy za hojne
wsparcie i wiarę w nasz projekt : gmina Stare Babice, gmina Błonie, gmina Kampinos, gmina
Izabelin, gmina Leszno, gmina Teresin, gmina Łomianki, Rental4Ivent.pl, Dwór pod Kasztanowcami.
25 lat to czas, który pokazuje, że teatr może być czymś więcej niż sztuką – może być narzędziem
zmiany, terapii i budowania więzi. Jubileusz podkreśla również fakt, że festiwal stał się trwałym
elementem kultury Leszna, a jego wpływ wykracza poza granice naszego Ośrodka.
Wśród znamienitych gości znaleźli się:
- Przedstawiciele Władz Powiatu Warszawskiego Zachodniego oraz przedstawiciele gmin Powiatu Warszawskiego Zachodniego,
- Członkowie Stowarzyszenia Pamięci „Powstańczych oddziałów Specjalnych Jerzyki AK i ich Komendanta płk. Jerzego Strzałkowskiego” z prezesem Panem Aleksandrem Stefańskim oraz Wandą Baranowską,
- Przedstawiciele jednostek organizacyjnych Powiatu Warszawskiego Zachodniego ,
- byli dyrektorzy SOSW,
- Przyjaciele Ośrodka.
Opracowała: Katarzyna Kiełtyka
Pożegnanie
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci naszego ucznia Marka, który odszedł od nas zbyt wcześnie.
Pogrążeni w żałobie łączymy się w bólu z rodziną i bliskimi.
Wierzymy, że pamięć o Marku na zawsze pozostanie żywa w naszych sercach.
Spoczywaj w pokoju.
Koledzy, koleżanki, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy
oraz cała społeczność
Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Lesznie
Wycieczka do Torunia
4 marca klasy Ib i III bs wybrały się na wycieczkę do Torunia – miasta Mikołaja Kopernika, pierników i pięknej architektury. W Żywym Muzeum Piernika mieliśmy okazję wcielić się w rolę średniowiecznych czeladników. Pod okiem mistrza piekarskiego wyrabialiśmy ciasto, wałkowaliśmy je i formowaliśmy przy pomocy tradycyjnych drewnianych form. To niezwykłe miejsce pozwala nie tylko poznać tajniki wypieku, ale także poczuć klimat dawnych czasów. Następnie udaliśmy się do Geodium, czyli interaktywnej wystawy geologicznej w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium- Toruń”. Było to świetne miejsce, aby dowiedzieć się więcej o budowie Ziemi, ruchach tektonicznych i minerałach. W tym pięknym mieście nie mogło też zabraknąć spaceru uliczkami Starówki i nadwiślańskimi bulwarami.
Wycieczka była możliwa dzięki finansowemu wsparciu naszego nieocenionego Mikołaja, który po raz kolejny pomógł nam zrealizować marzenia. Dziękujemy Mikołaju!
/A. Prokopczuk, M. Ducka
131
Archiwum Aktualności