PCK
PCK 2024/25
W polskich magazynach kończą się rezerwy krwi. Przyjmowane są wszystkie grupy, jednak według aktualnych danych najbardziej brakuje O RhD-. Dodatkowo kończą się rezerwy O RhD+, A RhD+ oraz A RhD- i B RhD-. Natomiast największe rezerwy w magazynach krwiodawstwa dotyczą grupy AB RhD+. Krew przekażesz w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w krwiobusach, czyli mobilnych stacjach poboru krwi. Sprawdź, dlaczego warto zostać honorowym dawcą krwi.
Oddając krew, ratujesz życie drugiego człowieka
W lecie rezerwy krwi ulegają zmniejszeniu, ponieważ znacznie mniej osób decyduje się na jej oddanie, a także właśnie o tej porze roku zdarza się bardzo dużo nieszczęśliwych wypadków, w których konieczna jest transfuzja. Co roku Narodowe Centrum Krwi (NCK) i Ministerstwo Zdrowia zachęcają, aby ochotnicy udali się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w celu oddania tego życiodajnego płynu.
Zobacz także: Za oddanie krwi można dostać pieniądze? Fakty i mity na temat krwiodawstwa
Krew i wszystkie jej składniki to w niektórych sytuacjach jedyna szansa na uratowanie życia. To dzięki niej możliwe jest wykonanie najnowocześniejszych i najbardziej skomplikowanych operacji. Niestety krwi nie można wyprodukować, a jedynym jej źródłem jest drugi człowiek. Z informacji NCK wynika, że jedna jednostka krwi może uratować życie 3 osób.
Rezerwy krwi – której grupy brakuje najbardziej?
Narodowe Centrum Krwiodawstwa zaznacza, że każda grupa krwi jest pożądana, dlatego przyjmują wszystkie. Jeśli RCKiK prosi o wstrzymanie się z oddawaniem krwi pełnej w danej grupie, można oddać jej składniki (osocze, krwinki płytkowe) metodą aferezy.
Z medycznego punktu widzenia zawsze najbardziej oczekiwaną jest O RhD-, ponieważ w nagłych wypadkach to właśnie ta grupa może być przetoczona każdemu biorcy.
Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jakich grup brakuje obecnie najbardziej? Według danych pochodzących z 20.07.2023 wynika, że w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje szczególnie czterech grup krwi: O RhD-, O RhD+, A RhD- oraz B RhD-. Informacje o rezerwach aktualizowane są codziennie.
Kto i gdzie może oddać krew?
Krew można oddać w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jest to proces bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi.
RCKiK wdrożył procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców, które opierają się na zebraniu wywiadu, czy dana osoba mogła mieć kontakt z osobami zarażonymi chorobą zakaźną. Dodatkowo podczas pobierania krwi zachowane są wszelkie środki bezpieczeństwa, a personel wyposażony jest w środki ochrony osobistej.
Kto może oddać krew? Może zdać ją każda osoba w wieku 18-60 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków.
Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 26 stycznia 2021 r., osoby oddające krew mają prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi lub jej składników – pierwszy w dniu oddania, a drugi następnego dnia.
..................................................................................................................................................................................
OSP Święcice angażuje się w pomoc dla poszkodowanych w miastach na południu Polski!
Gdzie: OSP Święcice, ul. Warszawska 53, 05-860 Święcice
Kiedy: od 18 września (środa) do 20 września 2024 r. (piątek) w godzinach 16:00 - 20:00.
Będziemy na bieżąco aktualizować informacje dotyczące dni i godzin zbiórki.
Obecnie najpilniej potrzebne są:
butelkowana woda pitna
żywność o długim terminie przydatności
środki czystości i higieny osobistej
wiadra / ściągaczki
karma dla zwierząt
Prosimy o szerokie udostępnienie tej informacji i powiadomienie sąsiadów oraz znajomych!
Razem możemy więcej!
Akcja Krwiodawstwa - Dar Serca!