Procedury Egzaminu Zawodowego
4 września rozpoczął się kolejny rok szkolny. To rok, w którym uczniowie III klasy szkoły branżowej przystąpią do egzaminów zawodowych. Dla osób uczęszczających do tego rodzaju szkoły jest to szczególnie istotne, ponieważ nieprzystąpienie do egzaminu zawodowego będzie skutkowało nieotrzymaniem świadectwa ukończenia klasy i koniecznością powtarzania roku. Jak będzie wyglądał egzamin zawodowy w 2024 roku? Oto terminy egzaminów i najważniejsze informacje na ich temat.
Jak wygląda egzamin zawodowy?
Egzamin zawodowy we wszystkich formułach składa się z dwóch części:
- pisemnej: trwa 60 minut i przeprowadzana jest w formie testu składającego się z 40 zadań zamkniętych zawierających cztery odpowiedzi do wyboru, z których tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa;
- praktycznej: trwa nie krócej niż 120 minut i nie dłużej niż 240 minut i jest przeprowadzana w formie testu praktycznego, polegającego na wykonaniu przez zdającego zadania egzaminacyjnego zawartego w arkuszu egzaminacyjnym na stanowisku egzaminacyjnym.
Formuła 2019: tak wygląda egzamin zawodowy
Do egzaminu zawodowego przystępują uczniowie i słuchacze szkół, w których kształcenie jest realizowane zgodnie z podstawami programowymi kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego - uczniowie branżowych szkół I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami,
Formuła 2019
SESJA LATO 2024
- 4-10 czerwca 2024 r.: część pisemna;
- 3-19 czerwca 2024 r.: część praktyczna.
Dokładny harmonogram egzaminów praktycznych dla każdej kwalifikacji jest dostępny na stronie CKE.
Jakie warunki trzeba spełnić, by zdać?
Żeby zdać egzamin zawody, trzeba spełnić dwa warunki:
- z części pisemnej – uzyskać co najmniej 50 proc. punktów (czyli minimum 20 punktów),
- z części praktycznej – zdobyć co najmniej 75 proc. punktów.
Uwaga na terminy składania deklaracji
Centralna Komisja Egzaminacyjna ustaliła terminy składania deklaracji przystąpienia do egzaminu zawodowego.
- Formuła 2019:
Termin składania deklaracji na sesję 2024 LATO: do 7 lutego 2024 r.
Egzamin zawodowy w 2024 roku jest obowiązkowy
Centrala Komisja Edukacji podkreśla, że osoby, które nie przystąpią do egzaminu zawodowego, nie otrzymają świadectwa ukończenia szkoły lub danego semestru. W takiej sytuacji konieczne będzie powtarzanie semestru lub klasy.