Aktualności
Zespół humanistyczny
Międzynarodowy Dzień Ziemi
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi, największe międzynarodowe święto ekologiczne. Obchody tego dnia mają na celu uświadomienie społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, upowszechnianie czystych technologii, edukację w zakresie ochrony środowiska i propagowanie idei zrównoważonego rozwoju. Jest to również doskonała okazja do przedstawienia naszej planety oraz zależności pomiędzy ochroną środowiska naturalnego, a zdrowiem i życiem ludzi.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi w naszej szkole odbyło się spotkanie z pracownikami Kampinoskiego Parku Narodowego, którzy opowiedzieli o życiu drzew i lasu oraz przybliżyli wojenną historię Puszczy Kampinoskiej. Obejrzeliśmy także film "Zabójczy ogień". który pokazał jak okropnym bestialstwem jest wypalanie traw. Mieliśmy również okazję spotkać się z surykatką Sarą i jej opiekunką oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat życia tych wesołych zwierzątek. /J.Czarnomska, M. Ducka
312
Cukierkowy zawrót głowy…
19 kwietnia uczniowie klas 3a, 4a, 8bu, 2pdp brali udział w warsztatach w Manufakturze Cukierków w Warszawie. Zapoznali się z etapami powstawania lizaków - od gotowania karmelu aż po degustację ciepłych jeszcze cukierków. Następnie każdy z uczniów wykonał własnoręcznie zakręconego lizaka. Było słodko, owocowo i kolorowo.
Wizyta w stolicy była także okazją do rozmów o historii Polski. 19 kwietnia 2023 r. to 80. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim.
/J. Deneka, M. Połeć, W. Połeć, E. Wolska
24
Śniadanie Wielkanocne
4 kwietnia odbyło się śniadanie wielkanocne dla grup wychowawczych, w którym wzięli udział nasi wychowankowie, wychowawcy oraz zaproszeni goście, w tym Starosta Jan Żychliński, Wicestarosta Wojciech Białas, Wójt Gminy Leszno Grzegorz Banaszkiewicz oraz Proboszcz ks. Piotr Laskowski.
Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnych potraw świątecznych, a ksiądz poświęcił pokarmy, aby były jeszcze smaczniejsze. Wychowankowie przygotowali dla nas także krótkie przedstawienie wraz z piosenką wielkanocną, które zachwyciło wszystkich gości. Wszyscy byli ubrani odświętnie, a atmosfera była pełna radości i uśmiechu. Nie ma nic piękniejszego niż widok, jak nasi wychowankowie cieszą się z takiego wyjątkowego wydarzenia.
Śniadania wielkanocne w naszym Ośrodku są już tradycją od wielu lat i mamy nadzieję, że ta tradycja nigdy się nie skończy. Dziękujemy wszystkim naszym gościom za przybycie i wspólne spędzenie tego wspaniałego dnia z nami!
27
2 kwietnia - Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
3 kwietnia obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Wzięliśmy udział we wspólnym ze SP "Spacerze dla autyzmu". Dyrektorzy szkół zawiesili na masztach przed szkołami niebieskie flagi. W wyrazie solidarności z osobami z autyzmem, uczniowie i nauczyciele ubrali się na niebiesko, nieśli niebieskie baloniki, serca oraz transparenty. Celem akcji było zwiększenie świadomości społecznej na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
6848
Green Days
23 marca ogrodnicy ze szkoły branżowej odwiedzili Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu „Green Days” w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo. Na targach zauroczyli się nową ofertą roślinną i soczystymi kolorami zieleni. W halach wystawienniczych zobaczyli wszystko, co jest związane z szeroko pojętą branżą ogrodniczą: od roślin ozdobnych, przez sprzęt ogrodniczy i wyposażenie ogrodów. Mogli też zakupić sadzonki i cebulki nowych, ciekawych odmian. Dziennikarka Maja Popielarska – autorka popularnego w Polsce programu o tematyce ogrodowej przeprowadziła warsztaty o pielęgnacji balkonów. Obejrzeli też i posłuchali minikoncertu Mandaryny :-) /M. Ducka, R. Dmoch, J. Czarnomska/
99
Pierwsza wiosenna wycieczka do Sierpca
22 marca br. wybraliśmy się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Nasz pobyt w tym urokliwym miejscu rozpoczęliśmy od warsztatów wielkanocnych, podczas których każdy z nas własnoręcznie wykonał palmę wielkanocną i ozdobił pisankę. Następnie, spacerując po skansenie poznawaliśmy życie autentycznej zagrody wiejskiej z początku XX wieku. Zwiedzaliśmy też wystawę „Wielkanoc na Mazowszu”. Dużo radości przyniosła nam przejażdżka wozem konnym po terenie ekspozycji muzealnej. Na zakończenie naszej wyprawy zjedliśmy kiełbaski pieczone na ognisku. Wróciliśmy zmęczeni ale szczęśliwi! Dziękujemy naszym Paniom za zorganizowanie tej niezwykłej wyprawy.
Uczniowie klas 1a i 4a SP, 8bu SP, 1ap i 2bp PP, 3bp i 3cp PP
66
Pierwszy Dzień Wiosny
- 38
Pokaz karate
17 marca obejrzeliśmy pokaz technik sztuki walki i samoobrony karate. W prezentacji brali udział trenerzy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Shotokan Ursus Fight Club - sensei Agata Boguska (czarny pas 3 DAN), sensei Mirosław Boguski (czarny pas 7 DAN) oraz nasz uczeń Łukasz Bączkowski (biały pas 9 KYU). Uczestnicy zaprezentowali podstawowe ciosy karate oraz kilka układów technicznych obrony, ataku i kontrataku - kata. Dziękujemy naszym gościom za przybycie i przybliżenie nam tej formy aktywności fizycznej.
32
Nauczanie indywidualne
Nagrania przedstawiają zajęcia i przerwy podczas nauczania indywidualnego
Dzień Kobiet
Uczniowie klasy 3 bu włączyli się w szkolne obchody Dnia Kobiet. Przygotowali kolorowe tulipany i wręczyli je Paniom. Poczta kwiatowa przyniosła wszystkim wiele radości i zadowolenia.
E. Pachniewska
9
Zespół Humanistyczny
Jeszcze prezent od Mikołaja
Ostatniego dnia lutego uczniowie I i II klasy szkoły branżowej zrealizowali z dużym opóźnieniem prezent od Mikołaja, w postaci biletów do Centrum Aktywnej Rozrywki AIRO w Warszawie. Było mnóstwo ruchu, zabawy i śmiechu./ M. Ducka, A. Prokopczuk
90
Walentynki
Drodzy Uczniowie!
Poczta walentynkowa ruszyła! Samorząd Uczniowski czeka na Wasze kartki. Pamiętajcie żeby odpowiednio zaadresować swoje listy. W razie wątpliwości poproście o pomoc swoich wychowawców lub rodziców. Do dzieła!
/Monika Grzelak
Bal karnawałowy
Okres karnawału to idealny czas na organizacje balu. Kiedyś ludzie wierzyli nawet, że im wyżej będą skakać podczas imprezy karnawałowej, tym wyższe będą mieli plony. Ewidentnie jest to więc czas na beztroskie rozrywki.
251
Wykład
7 lutego uczniowie I i II klasy szkoły branżowej wzięli udział w wykładach zorganizowanych przez Akademię Sztuki Wojennej w Centrum Kultury w Błoniu. Generał bryg. Andrzej Pawlikowski opowiadał jak zorganizowana jest praca Służby Ochrony Państwa. Pani dr Anna Mróz-Jagiełło w przejmujący sposób przedstawiła konsekwencje wojny w Ukrainie. / M.Ducka, D. Kacprzak
16
Apel
7.02. odbył się apel dla wszystkich uczniów szkoły. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego spędzania ferii zimowych. Zostały rozdane nagrody w konkursie plastyczno-literackim "Gwiazdy, gwiazdki, gwiazdeczki".
36
Modele zdalnie sterowane
06 lutego na sali gimnastycznej odbył się pokaz samochodów zdalnie sterowanych. Wszyscy miłośnicy motoryzacji mieli okazję poczuć prawdziwą przyjemność z kierowania takimi pojazdami.
Kacper jest uczniem klasy IIIc pdp jego pasją jest modelarstwo, którym zafascynował go młodszy brat Paweł w 2014 roku. Razem uczęszczali na treningi do "RC Szkółka Płochocin" gdzie opanował naukę jazdy i podstawowe zasady zawodnictwa. Na początku 2015 roku wziął udział w pierwszych zawodach, które odbyły się w Centrum handlowym Blue City w Warszawie.
W 2016 roku Kacpra rodzice założyli swoje stowarzyszenie "RC Płochocin", w którym kontynuował cotygodniowe treningi. W latach 2016/19 Kacper często stawał na podium.
W ostatnich zawodach o Puchar Blue City Kacper zdobył I miejsce modelem TT01, oraz modelem Truck zajął V miejsce.
Z okazji zbliżającej się III rundy halowych mistrzostw Polski Off - Road, które odbędą się podczas ferii zimowych na warszawskim Bemowie, Kacper wraz z rodziną zorganizowali pokaz modeli zdalnie sterowanych w naszym ośrodku. Zaprezentowali kilka modeli samochodów i ciężarówek RC, oraz modele do sklejania. Uczniowie mieli okazję spróbować swoich sił na torze sterując, ciężarówką RC. W dniach 11-12 lutego, Kacper i jego brat Paweł startują w trzeciej rundzie halowych mistrzostw Polski Off-Road na warszawskim Bemowie. Finał wyścigów odbędzie się 15 - 16 kwietnia w Centrum Sportu w Błoniu.
Serdecznie zapraszamy do kibicowania.
92
Praktyki wspomagane w Carrefour.
W szkole przysposabiającej do pracy uczniowie w ramach przedmiotu „Przysposobienie do pracy” uczestniczą w praktykach wspomaganych, by zdobyć praktyczne doświadczenia zawodowe. Podczas odbywania praktyk uczniowie są pod opieką nauczyciela – trenera pracy, który podpowiada, instruuje, pomaga w zdobywaniu umiejętności praktycznych, a także dba o dobrą atmosferę i poczucie bezpieczeństwa. W ten sposób dajemy uczniom szansę na zdobycie nowych kompetencji społecznych, pozwalających kreować pozytywny obraz samego siebie. Uczniowie z dużym zaangażowaniem podchodzą do udziału w praktykach. Dokładnie i starannie wykonują powierzone im obowiązki. Praca dostarcza im olbrzymiej satysfakcji. Czują się potrzebni, akceptowani i doceniani. Praktyki wspomagane umożliwiają uczniom sprawdzenie swoich praktycznych umiejętności w naturalnych warunkach pracy, a pracodawcom przekonanie się, że osoba z niepełnosprawnością może być wartościowym pracownikiem. / Jadwiga Czarnomska
55
LOP
Szkolne Koło Ligi Ochrony Przyrody.
ZIMA
NIE zapominamy o dokarmianiu ptaków....
W trosce o nie, uczniowie pamiętają o uzupełnianiu karmników na terenie Ośrodka.
Czym dokarmiać ptaki w zimie?
︎rozmaite ziarna zbóż ( pszenica, jęczmień, owies, proso)
︎nasiona dyni, słonecznika ( najlepiej niełuskanego) i kukurydzy
︎naturalne płatki owsiane( przed podaniem można je skropić olejem) gotowane kasze i ryż
Dokarmianie kończy się wraz z nadejściem wiosny.
Opiekun SK LOP - Jadwiga Czarnomska
5
Archiwum Aktualności