W ostatnich dniach maja uczniowie szkoły branżowej uczestniczyli w trzydniowej wycieczce
w rejonie Jury Krakowsko – Częstochowskiej
w ramach programu POZNAJ POLSKĘ
Pierwszą atrakcją wycieczki było zwiedzanie ruin zamku w Olsztynie k/ Częstochowy z przewodnikiem, który bardzo interesująco opowiadał o jednym z największych i najbardziej efektownych reliktów obronnych Wyżyny Krakowsko- Częstochowskiej.
Kolejnym punktem wycieczki był zamek w Ogrodzieńcu – gdzie pani przewodnik zapoznała zwiedzających z historią zamku, sięgającą XIV wieku. To twierdza, która została rozbudowana w stylu renesansowym, niestety zniszczona podczas potopu szwedzkiego, już nigdy nie odzyskała swojej świetności. Obecnie to największy i najbardziej znany obiekt zamkowy na Śląsku, a także najpopularniejszy ze wszystkich zamków na Szlaku Orlich Gniazd.
Niezapomnianych wrażeń dostarczyło wszystkim przepłynięcie łodziami 600-metrowym podziemnym tunelem XIX wiecznej Sztolni „Czarnego Pstrąga" w Tarnowskich Górach. Następnie zwiedzający udali się do i tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra, gdzie podziemnym labiryntem szybów, chodników i sztolni odwadniającej, na głębokości 40m - pokonali z przewodnikiem trasę turystyczną o wybitnych walorach edukacyjnych, będącą bezcennym dokumentem dawnej świetności kopalni rud srebra, ołowiu i cynku. W 2017 roku kopalnia wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kolejną atrakcją był Park Wodny , gdzie wszyscy świetnie się bawili.
Następnym etapem wycieczki było zwiedzanie jedynego w Polsce Muzeum Produkcji Zapałek w Częstochowie, gdzie można zapoznać się z całym cyklem produkcji – od drewnianego klocka po gotowe pudełko z charakterystycznym czarnym kotem. Uczniowie zobaczyli również kolekcję zapałczanych pudełek i „rzeźb” z jednej zapałki. Potem zwiedzający odwiedzili Muzeum Historii Kolei, gdzie z ciekawością oglądali elementy wyposażenia lokomotyw i wagonów, bogatą kolekcję lamp różnego przeznaczenia, ekwipunek kolejarzy, medale i dokumenty, sprzęt służący utrzymaniu infrastruktury, umundurowanie, zdjęcia, wyposażenie stacji kolejowych. W ramach ostatniego punktu programu wycieczki młodzież zwiedziła z przewodnikiem zespół klasztoru oo. Paulinów na Jasnej Górze – najważniejsze sanktuarium maryjne w Polsce. Z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali o burzliwej historii klasztoru oraz obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, oglądali zbiory muzealne, min. Skarbca, Sali Rycerskiej, Skarbca Pamięci Narodu. W zadumie i skupieniu zwiedzili Kaplicę Matki Bożej i Bazylikę Jasnogórską. Młodzież wróciła z wycieczki bardzo zadowolona, czego wyrazem były głośne brawa na jej zakończenie. /M.Pęter/